od podpora » ned dub 29, 2012 2:46 am
Nevhodné potraviny
Nápoje: mléko jako samostatný nápoj při individuelní nesnášenlivosti, černá káva, kakao, čokoláda, ostré ovocné a zeleninové šťávy, Coca Cola, Tonic, nápoje s kysličníkem uhličitým, veškerý alkohol.
Pečivo: těžké kynuté – vánočky, koláče, buchty, čerstvý chléb, veškeré celozrnné pečivo, máslové, ořechové sušenky, smažené pečivo.
Mléčné výrobky: sýry tučné, zrající, s plísněmi, s příchutěmi (kapie, zelenina, česnek, paprika a jiné koření), tučný tvaroh, tvarohové pomazánky ochucené kapií, cibulí, zeleninou, česnekem apod., jogurty s kusovým ovocem, čokoládou, oříšky, obilím.
Maso: tučné – vepřový bůček, prorostlé vepřové, lojovaté hovězí, uzené, skopové, zvěřina, tučné ryby, vnitřnosti, masové konzervy, uzeniny, tlačenka, jitrnice, jelita, prejt.
Přílohy: kynuté knedlíky, brambory, smažené bramborové hranolky, krokety, celozrnné těstoviny.
Omáčky: smetanové, šlehačkové, houbová, okurková, hořčicová, játrová, křenová, kupované hotové omáčky.
Tuky: sádlo, lůj, šlehačka, škvarky, slanina.
Ovoce: s tvrdou slupkou, zrníčky, nevyzrálé – třešně, švestky, hrušky, jahody, maliny, rybíz, angrešt, ostružiny, borůvky, brusinky, kiwi, ananas, z pomerančů a grapefruitů pouze šťávu.
Kompoty: z uvedených druhů.
Zelenina: je vyloučena prakticky všechna, včetně luštěnin a hub, kromě jmenovaných povolených druhů.
Koření: nedoporučujeme používat dráždivá a pálivá koření (pepř, pálivá paprika, chilli apod.), pochutiny (hořčice, kečup, sójová omáčka, worchester). Vylučujeme lahůdkářské výrobky kupované i doma připravované (majonéza, saláty s majonézou, tatarská omáčka, bramborové lupínky apod.)
Moučníky: těžké kynuté a smažené druhy.
Předpisy na přílohy:
Halušky: 100 g hrubá mouka, 1/10 vejce, 3 g máslo, sůl
Z mouky, vejce, soli a vody vypracujeme řidší těst, které protlačujeme přes haluškové síto do vroucí osolené vody. Uvařené noky scedíme a promastíme máslem.
Krupicové noky: 90 ml nízkotučné mléko (eventuelně voda), 7 g olej, 35 g krupice, ½ ks vejce, sůl
Do mléka (vody) přidáme olej, osolíme a přivedeme do varu. Když tekutina začne vařit, přisypeme krupici a mícháme tak dlouho, až se kaše nelepí na vařečku. Odstavíme, necháme zchladnout a do vlažné hmoty vmícháme vejce. Navlhčenou lžící vykrajujeme noky, které vpouštíme do osolené vařící vody. Vaříme asi 5 minut. Po uvaření vyjmeme a promastíme olejem. Noky můžeme použít na přílohu nebo na samostatný pokrm posypané strouhaným sýrem.
Bramborové noky: 40 g vařené brambory, 50 g syrové brambory, 1/5 ks vejce, 10 ml nízkotučného mléka, 55 g hrubá mouka, sůl
Část brambor uvaříme ve slupce. Syrové a vařené vychladlé brambory nastrouháme, přidáme vejce a zalijeme mlékem. Přisypeme hrubou mouku, osolíme a vypracujeme těsto, ze kterého vykrajujeme lžící noky. Noky vhazujeme do vařící vody a vaříme asi 6 minut.
Bramborové knedlíky jemné: 100 g brambory, 30 g krupice, ¼ vejce, 25 g žemle, 5 g máslo, prášek do pečiva, sůl
Uvařené brambory prolisujeme, přidáme vejce, krupici, sůl, prášek do pečiva (asi na špičku nože) a vypracujeme těsto. Do těsta vpracujeme na kostky pokrájenou žemli. Z těsta utvoříme válečky, které zavineme do navlhčené utěrky a vaříme asi 30 minut. Uvařené knedlíky potřeme máslem.
Receptury jídel
Hovězí dušené kostky po zahradnicku:
80 – 100 g hovězí maso (libové vepřové, telecí, kuře), 10 g mrkev, 10 g celer, 10 g petržel, 5 g hladká mouka, 10 g máslo, sůl, petrželka nebo pažitka, koření Vegi-vegi bez glutamanu sodného
Maso pokrájíme na kostky, opečeme na sucho, podlijeme vývarem a dusíme. Později přidáme nastrouhanou zeleninu a dodusíme. Šťávu zahustíme moukou, zjemníme máslem a dochutíme solí, kořením a zelenou natí. Zeleninu se šťávou rozmixujeme.
Hovězí dušené v mrkvi:
80 – 100 g hovězí maso (libové vepřové, telecí, kuře, krůta), 150 g mrkev, 5 g hladká mouka, 10 g máslo, sůl
Technologický postup je stejný jako v předchozím receptu.
Hovězí maso dušené zamagurské:
80 – 100 g hovězí maso (libové vepřové, telecí), 20 g šunka, 10 g mrkev, 10 g celer, 10 g petržel, 50 ml mléko nebo 20 ml smetana, 5 g máslo, 15 g hladká mouka, cukr podle chuti, citrónová šťáva
Maso opečeme na sucho, osolíme, podlijeme vodou a dusíme. K poloměkkému masu přidáme nastrouhanou zeleninu a dodusíme. Zahustíme moukou rozšlehanou s mlékem nebo smetanou, provaříme, dochutíme cukrem a citrónovou šťávou a omáčku rozmixujeme. Nakonec vložíme nakrájenou šunku.
Hovězí guláš moravský:
80 – 100 g hovězí maso, 10 g rajský protlak, 15 g brambory, 10 g máslo, sůl, petrželová nať, drcený kmín, majoránka (podle snášenlivosti), 3 g hladká mouka
Maso nakrájíme na kostky, opečeme na sucho, osolíme, podlijeme vodou, přidáme protlak a dusíme. K poloměkkému masu přidáme syrové nastrouhané brambory, mletý kmín, majoránku a dodusíme. Nakonec zahustíme moukou, provaříme a zjemníme máslem.
Hovězí maso nakyselo:
80 – 100 g hovězí maso (libové vepřové, telecí, podle chuti i drůbež, králík), 20 g mrkev, 10 g celer, 100 ml mléko, 10 g hladká mouka, 10 g máslo, sůl, bobkový list podle snášenlivosti, 10 g meruňkový džem, cukr a citrónová šťáva na ochucení
Maso opečeme na sucho, podlijeme vodou, osolíme a s bobkovým listem dusíme. Později přidáme nastrouhanou zeleninu a udusíme doměkka. Omáčku zahustíme moukou rozmíchanou v mléce, přidáme džem a provaříme. Omáčku prolisujeme a dochutíme.
Hovězí pečeně frankfurtská:
80 – 100 g hovězí maso, 20 g šunka, 5 g rajský protlak, 10 g hladká mouka, 10 g máslo, sůl
Maso protáhneme šunkou, na sucho opečeme, osolíme, přidáme rajský protlak, podlijeme vodou a dusíme. Šťávu zahustíme moukou, necháme provařit a zjemníme máslem.
Hovězí roláda:
80 – 100 g hovězí maso (libové vepřové, telecí, kuře), 20 g šunka, 1/5 vejce, 10 g mrkev, 5 g hladká mouka, 10 g máslo, sůl
Plát masa naklepeme, osolíme, položíme na něj plátky šunky, vejce, mrkev, stočíme, převážeme nití a opečeme na sucho. Podlijeme vodou a dusíme. Šťávu zahustíme moukou,
provaříme a přidáme máslo. Pro lepší vzhled na řezu můžeme přidat zelenou nať.
(vejce, šunku a mrkev necháme srazit na pánvi a nádivkou naplníme maso).
Hovězí závitek:
Receptura je stejná jako u rolády, z masa nakrájíme plátky.
Telecí po italsku:
80 – 100 g telecí (hovězí, libové vepřové, kuře, filé), 10 g rajský protlak, 10 g hladká mouka, 10 g máslo, sůl, cukr podle chuti
Maso opečeme na sucho, osolíme, přidáme rajský protlak, podlijeme a dusíme. Šťávu zahustíme moukou, provaříme, přidáme máslo a podle chuti dochutíme cukrem.
Telecí plátek s bešamelem:
80 – 100 g telecí maso (kuřecí nebo krůtí plátek, filé), 10 g hladká mouka, 10 g máslo, 50 ml mléko, 1/3 ks vejce, 5 g sýr Eidam, sůl, petrželová nať, tuk na vymaštění pekáče
Plátek masa naklepeme, opečeme na sucho, osolíme, podlijeme a dusíme do měkka. Opraženou mouku na sucho zalijeme mlékem a uvaříme hustou kaši. Přidáme máslo a necháme vychladnout. Pak vmícháme sůl, žloutek, strouhaný sýr, posekanou petrželovou nať a z bílku sníh. Maso přendáme na vymaštěný pekáč, potřeme bešamelem a ve vodní lázni zapečeme. Před podáním podlijeme přírodní šťávou z masa.
Masová haše:
80 – 100 g masa (hovězí, libové vepřové, kuře, krůta, králík), 1/3 vejce, 5 g máslo, sůl, petrželová nať
Maso uvaříme v osolené vodě, semeleme, přidáme rozšlehané vejce a necháme srazit. Nakonec vmícháme máslo a petrželovou nať.
Játra telecí dušená:
100 – 120 g telecí játra, 10 g hladká mouka, 10 g máslo, sůl, majoránka podle snášenlivosti
Játra nakrájíme na plátky nebo na kostky, opečeme na sucho a udusíme. Měkká zahustíme moukou, provaříme a ochutíme máslem a solí.
Karbanátek pečený:
50 g hovězí maso, 50 g libové vepřové (nebo jiný povolený druh masa), 10 g žemle, mléko nebo voda na namočení žemle, 1/10 vejce, sůl, majoránka podle snášenlivosti, strouhanka na zahuštění
Do mletého masa přidáme namočenou a vymačkanou žemli, vejce, sůl, majoránku a na prkénku posypaném strouhankou vytvarujeme karbanátky. Dusíme podlité vodou.
Stejnou recepturu můžeme použít na přípravu sekané.
Sekaná pečeně štěpánská:
Suroviny i příprava jsou stejné jako na karbanátek. Navíc uvaříme vejce. Z těsta uděláme plát a vařené vejce do něj zabalíme.
Sekaná z rybího filé:
120 g filé, 20 g žemle, ½ vejce, sůl
K rozemletému filé přidáme žemli namočenou ve vodě, vejce a sůl. Vytvarujeme karbanátky a pečeme podlité vodou.
Klopsy na rajčatovém protlaku:
Klopsy – stejný recept jako na karbanátky
Omáčka – 10 g máslo, 20 g rajský protlak,
Místo karbanátků vytvarujeme válečky, naskládáme je na pekáček, zalijeme rajským protlakem a dusíme. Nakonec přidáme máslo.
Nákyp masový:
100 g maso (hovězí, libové vepřové, telecí, kuře, krůta, králík),1/5 vejce, 20 g žemle, mléko nebo voda na namočení žemle, 10 g máslo, sůl,
na formu: strouhanka, máslo
Vařené mleté maso spojíme s namočenou a vymačkanou žemlí, žloutkem, sněhem z bílku a solí. Směs rozetřeme na vymaštěný a vysypaný pekáček a upečeme.
Kapr na kmíně:
250 g kapr (100 g filé), mletý kmín, sůl, citrónová šťáva
Naporcovanou rybu osolíme, posypeme mletým kmínem, pokapeme citrónovou šťávou a dusíme podlitou vodou.
Nákyp nudlový se šunkou:
100 g nudle široké, 60 g šunka (libové vepřové, kuře, krůta, králík), 1/3 vejce, 50 ml mléko, 15 g máslo, sůl, petrželová nať
Na pekáč: tuk, strouhanka
Uvařené nudle ve slané vodě promícháme s mletou šunkou (vařeným masem), máslem, solí, petrželovou natí a dáme na vymaštěný a vysypaný pekáč. Zalijeme vejcem rozmíchaným v mléce a upečeme ve vodní lázni.
Rizoto:
100 g libové vepřové (kuře, krůta, králík, telecí), 120 g rýže, 20 g mrkev, 10 g máslo, sůl, petrželová nať, 20 g sýr strouhaný na posypání
Maso nakrájíme na kostky, osolíme, opečeme na sucho, podlijeme vodou nebo vývarem a dusíme. Později přidáme strouhanou mrkev a vše udusíme do měkka. Rýži propláchneme a vaříme obvyklým způsobem. Měkké maso i rýži smícháme spolu s máslem a sekanou petrželkou, podle chuti dosolíme.
Nákyp sýrový:
100 g sýr Eidam, 10 g hladká mouka, 50 ml mléka, 1/5 vejce, podle potřeby sůl,
na pekáč: máslo, strouhanka
Z mléka a mouky uvaříme hustou kaši. Do vychladlé vmícháme sůl, žloutky, strouhaný sýr sníh z bílku. Těsto přendáme na vymaštěný a vysypaný pekáč a ve vodní lázni pečeme 25 až 30 min.
Knedlík tvarohový:
200 g tvaroh měkký, 40 g krupice, 20 g strouhanka, ½ ks vejce, mléko podle potřeby, sůl
máslo na ubrousek
Tvaroh zpracujeme s krupicí, strouhankou, vejcem a solí, podle potřeby použijeme mléko. Těsto zabalíme do vyždímaného a máslem potřeného ubrousku, konce uvážeme a vaříme jako houskový knedlík.
Knedlíky z odpalovaného těsta:
250 ml voda, 100 g hrubá mouka, 1/3 vejce, sůl
Do vroucí osolené vody vsypeme mouku a za stálého míchání uvaříme husté těsto. Necháme zchladnout a vmícháme vejce. Na pomoučeném vále vyválíme plát, nakrájíme na čtverce a plníme ovocem (meruňky) nebo marmeládou. Vaříme v osolené vodě, na talíři polijeme rozpuštěným máslem, posypeme tvarohem nebo strouhankou a pocukrujeme.
Nákyp krupicový s ovocem:
100 g krupice, 300 ml mléko, 30 g cukr, ½ ks vejce, 15 g máslo, 150 g jablka, vanilkový cukr, skořice, máslo na pekáč
Máslo utřeme s cukrem a žloutky, přidáme prochladlou krupicovou kaši a sníh z bílku. Na vymaštěný pekáč navrstvíme kaši a nastrouhaná jablka a upečeme ve vodní lázni.
Naposledy oživil Anonymous v ned dub 29, 2012 2:46 am
Jsme tu pro Vás, neváhejte se zeptat