Prave jsem se v jedne knizce docetl o tom, ze vytrvalostni beh, pri kterem se snizi hladina energie – hlavne teda cukru – v tele (takze to musi byt preci jenom neco sviznejsiho) pusobi jako impulz pro tvorbu mitochondrii – teda energetickych tovarni ve svalech.
To je trochu nabubrele receno ale jinak jasne – po treninku pri, kterem se vycerpa zasoba energie se telo adaptuje tak, ze zvysi mnozstvi zasob energie.
Co byla pro me ale novinka – pozadavek na tuto adaptaci v tele se ihned zrusi, kdyz se po treninku doplni cukry. Takze sice rychlim doplnenim cukru urychlime regeneraci, ale snizime mozny efekt z treninku – mit na priste vecsi energeticke zasoby. Pritom vic mitochondrii znamena jednak moznost vydrzet dele ostrejsi tempo, co muze byt uzitecne u maratonu, kde cim rychlej bezime, tim vecsi podil sacharidu vuci tukum palime. Ale taky to znamena rychlejsi tvorbu energie pocas zateze kratsi, takze muzeme kratsi trate v podstate od 800m – 21km bezet rychlej.
Takhle to alespon chapu ja. Takze takovy tip na to, obcas po treninku nejist, nebo si dat jenom ciste bilkoviny. Treba me napada dobra vec pri dvoufazovem treninku – kdyz ta pauza neni moc dlouha, to proste vydrzet bez doplneni sacharidu.
Zajimalo by me jestli o tom nekdo nemate podrobnejsi info jako na to